CMR06F182JODP
Description
CAP MICA 1800PF 500V RADIAL
DataSheet
CMR06F182JODP PDF
Part Status:Active
Capacitance:1800 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:500 V
Dielectric Material:Mica
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Lead Spacing:0.350" (8.90mm)
Features:General Purpose
Size / Dimension:0.669" L x 0.240" W (17.00mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max):0.532" (13.50mm)