CMR03E200DOAP
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP MICA 20PF 100V RADIAL
Catalog
Mica and PTFE Capacitors
DataSheet
CMR03E200DOAP PDF
Type Description
Series:CMR
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:20 pF
Tolerance:±0.5pF
Voltage - Rated:100 V
Dielectric Material:Mica
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Lead Spacing:0.118" (3.00mm)
Features:General Purpose
Size / Dimension:0.272" L x 0.110" W (6.90mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):0.189" (4.80mm)