MC18FA511J-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP MICA 510PF 5% 100V 1812
Catalog
Mica and PTFE Capacitors
DataSheet
MC18FA511J-F PDF
Type Description
Series:MC
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:510 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:100 V
Dielectric Material:Mica
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1812 (4532 Metric)
Lead Spacing:-
Features:RF, High Q, Low Loss
Size / Dimension:0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):0.079" (2.00mm)