CD10ED620JO3F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP MICA 62PF 5% 500V RADIAL
Catalog
Mica and PTFE Capacitors
DataSheet
CD10ED620JO3F PDF
Type Description
Series:CD10
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:62 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:500 V
Dielectric Material:Mica
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Lead Spacing:0.142" (3.60mm)
Features:General Purpose
Size / Dimension:0.370" L x 0.189" W (9.40mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max):0.339" (8.60mm)