D105F391JO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP MICA 390PF 5% 500V RADIAL
Catalog
Mica and PTFE Capacitors
DataSheet
D105F391JO3 PDF
Type Description
Series:D10
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:390 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:500 V
Dielectric Material:Mica
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Lead Spacing:0.142" (3.60mm)
Features:General Purpose
Size / Dimension:0.390" L x 0.220" W (9.90mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max):0.382" (9.70mm)