CD15FC621GO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP MICA 620PF 2% 300V RADIAL
Catalog
Mica and PTFE Capacitors
DataSheet
CD15FC621GO3 PDF
Type Description
Series:CD15
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:620 pF
Tolerance:±2%
Voltage - Rated:300 V
Dielectric Material:Mica
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Lead Spacing:0.232" (5.90mm)
Features:General Purpose
Size / Dimension:0.461" L x 0.209" W (11.70mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max):0.382" (9.70mm)