CD15ED300JO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP MICA 30PF 5% 500V RADIAL
Catalog
Mica and PTFE Capacitors
DataSheet
CD15ED300JO3 PDF
Type Description
Series:CD15
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:30 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:500 V
Dielectric Material:Mica
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Lead Spacing:0.232" (5.90mm)
Features:General Purpose
Size / Dimension:0.449" L x 0.169" W (11.40mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):0.358" (9.10mm)