CM06FD911FO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP MICA 910PF 500V RADIAL
Catalog
Mica and PTFE Capacitors
DataSheet
CM06FD911FO3 PDF
Type Description
Series:CM06
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:910 pF
Tolerance:±1%
Voltage - Rated:500 V
Dielectric Material:Mica
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Lead Spacing:0.343" (8.70mm)
Features:General Purpose
Size / Dimension:0.650" L x 0.209" W (16.50mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)