CMR03E620JOCP
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP MICA 62PF 300V RADIAL
Catalog
Mica and PTFE Capacitors
DataSheet
CMR03E620JOCP PDF
Type Description
Series:CMR
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:62 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:300 V
Dielectric Material:Mica
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Lead Spacing:0.118" (3.00mm)
Features:General Purpose
Size / Dimension:0.272" L x 0.150" W (6.90mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max):0.220" (5.60mm)