CMR06F272JODM
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP MICA 2700PF 500V RADIAL
Catalog
Mica and PTFE Capacitors
DataSheet
CMR06F272JODM PDF
Type Description
Series:CMR
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2700 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:500 V
Dielectric Material:Mica
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Lead Spacing:0.350" (8.90mm)
Features:General Purpose
Size / Dimension:0.681" L x 0.272" W (17.30mm x 6.90mm)