CD19FD252GO3
Description
CAP MICA 2500PF 2% 500V RADIAL
DataSheet
CD19FD252GO3 PDF
Part Status:Active
Capacitance:2500 pF
Tolerance:±2%
Voltage - Rated:500 V
Dielectric Material:Mica
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Lead Spacing:0.343" (8.70mm)
Features:General Purpose
Size / Dimension:0.681" L x 0.260" W (17.30mm x 6.60mm)