CMR05C2R5DODM
Description
CAP MICA 2.5PF 500V RADIAL
DataSheet
CMR05C2R5DODM PDF
Part Status:Active
Capacitance:2.5 pF
Tolerance:±0.5pF
Voltage - Rated:500 V
Dielectric Material:Mica
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Lead Spacing:0.224" (5.70mm)
Features:General Purpose
Size / Dimension:0.449" L x 0.169" W (11.40mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):0.358" (9.10mm)