CD30FD153GO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP MICA 0.015UF 2% 500V RADIAL
Catalog
Mica and PTFE Capacitors
DataSheet
CD30FD153GO3 PDF
Type Description
Series:CD30
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.015 µF
Tolerance:±2%
Voltage - Rated:500 V
Dielectric Material:Mica
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Lead Spacing:0.437" (11.10mm)
Features:General Purpose
Size / Dimension:0.811" L x 0.390" W (20.60mm x 9.90mm)
Height - Seated (Max):0.902" (22.90mm)