MCHN38FM470J-Y
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP MICA 47PF 5% 4KV SMD
Catalog
Mica and PTFE Capacitors
DataSheet
MCHN38FM470J-Y PDF
Type Description
Series:MCHN
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Capacitance:47 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:4 kV
Dielectric Material:Mica
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard SMD
Lead Spacing:-
Features:RF, High Q, Low Loss
Size / Dimension:0.380" L x 0.380" W (9.65mm x 9.65mm)
Height - Seated (Max):0.120" (3.05mm)