TAP106J025CCS
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
986160
Description
CAP TANT 10UF 5% 25V RADIAL
Catalog
Tantalum Capacitors
DataSheet
TAP106J025CCS PDF
Type Description
Series:TAP
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:10 µF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:25 V
Type:Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):2.5Ohm
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.217" Dia (5.50mm)
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)