594D226X0020B2T
Manufacturer
Vishay / Sprague
VIGOR # :
986167
Description
CAP TANT 22UF 20% 20V 1611
Catalog
Tantalum Capacitors
DataSheet
594D226X0020B2T PDF
Type Description
Series:TANTAMOUNT®, 594D
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:22 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:20 V
Type:Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):600mOhm
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1611 (4028 Metric)
Size / Dimension:0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):0.087" (2.20mm)