150D566X0020S2B
Manufacturer
Vishay / Sprague
VIGOR # :
986169
Description
CAP TANT 56UF 20% 20V AXIAL
Catalog
Tantalum Capacitors
DataSheet
150D566X0020S2B PDF
Type Description
Series:TANTALEX®, 150D
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:56 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:20 V
Type:Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Size / Dimension:0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)