109D108X9015K2
Manufacturer
Vishay
VIGOR # :
986172
Description
CAP TANT 1000UF 10% 15V AXIAL
Catalog
Tantalum Capacitors
DataSheet
109D108X9015K2 PDF
Type Description
Series:TANTALEX®, 109D
Package:Tray
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:15 V
Type:Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance):1.2Ohm
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Size / Dimension:0.406" Dia x 1.217" L (10.31mm x 30.91mm)