TAJE227K006RNJ
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
993816
Description
CAP TANT 220UF 10% 6.3V 2917
Catalog
Tantalum Capacitors
DataSheet
TAJE227K006RNJ PDF
Type Description
Series:TAJ
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:220 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:6.3 V
Type:Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):900mOhm
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2917 (7343 Metric)
Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):0.169" (4.30mm)