T97R476K035LAB
Manufacturer
Vishay / Sprague
VIGOR # :
993818
Description
CAP TANT 47UF 10% 35V 3024
Catalog
Tantalum Capacitors
DataSheet
T97R476K035LAB PDF
Type Description
Series:TANTAMOUNT®, T97
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:47 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:35 V
Type:Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):100mOhm
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Lifetime @ Temp.:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:3024 (7660 Metric)
Size / Dimension:0.299" L x 0.236" W (7.60mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):0.157" (4.00mm)