T350G106K035AS7301
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
993821
Description
CAP TANT 10UF 10% 35V RADIAL
Catalog
Tantalum Capacitors
DataSheet
T350G106K035AS7301 PDF
Type Description
Series:T350, UltraDip II
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:10 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:35 V
Type:Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):2Ohm @ 100kHz
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.402" (10.20mm)
Lead Spacing:0.100" (2.54mm)