TAP107K020CCS
VIGOR # :
993825
Description
CAP TANT 100UF 10% 20V RADIAL
DataSheet
TAP107K020CCS PDF
Type Description
Series:TAP
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:20 V
Type:Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):600mOhm
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max):0.630" (16.00mm)
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)