T491A335K025AH
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
994926
Description
CAP TANT 3.3UF 10% 25V 1206
Catalog
Tantalum Capacitors
DataSheet
T491A335K025AH PDF
Type Description
Series:T491
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:3.3 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:25 V
Type:Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):7Ohm
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.071" (1.80mm)