T550B506K025AH
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP TANT POLY 50UF 25V AXIAL
Catalog
Tantalum - Polymer Capacitors
DataSheet
T550B506K025AH PDF
Type Description
Series:T550
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:50 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:25 V
Type:Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Size / Dimension:0.281" Dia x 0.641" L (7.14mm x 16.28mm)