TFSQ0402C0H1C0R8WT
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
CAP THIN FILM 0.8PF 16V 01005
Catalog
Thin Film Capacitors
DataSheet
TFSQ0402C0H1C0R8WT PDF
Type Description
Series:TFSQ0402
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Capacitance:0.8 pF
Tolerance:±0.05pF
Voltage - Rated:16 V
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:01005 (0402 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:General Purpose
Size / Dimension:0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max):0.009" (0.23mm)