GHW40000
Manufacturer
Sprague Goodman
VIGOR # :
Description
CAP TRIMMER 1-40PF 750V
Catalog
Trimmers, Variable Capacitors
DataSheet
GHW40000 PDF
Type Description
Series:PISTONCAP®
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance Range:1 ~ 40pF
Adjustment Type:Top
Voltage - Rated:750 V
Dielectric Material:Glass
Q @ Freq:500 @ 20MHz
Size / Dimension:0.375" Dia (9.52mm)
Height - Seated (Max):1.594" (40.49mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C