GNF4R500
Manufacturer
Sprague Goodman
VIGOR # :
Description
CAP TRIMMER 0.6-4.5PF 500V TH
Catalog
Trimmers, Variable Capacitors
DataSheet
GNF4R500 PDF
Type Description
Series:PISTONCAP®
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance Range:0.6 ~ 4.5pF
Adjustment Type:-
Voltage - Rated:500 V
Dielectric Material:Sapphire
Q @ Freq:2000 @ 250MHz
Size / Dimension:0.118" Dia (3.00mm)
Height - Seated (Max):0.310" (7.90mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C