NMA1J12HVS
Manufacturer
Voltronics (Knowles)
VIGOR # :
Description
CAP TRIMMER 0.6-12PF 500V SMD
Catalog
Trimmers, Variable Capacitors
DataSheet
NMA1J12HVS PDF
Type Description
Series:A1_HV
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance Range:0.6 ~ 12pF
Adjustment Type:Side
Voltage - Rated:500 V
Dielectric Material:Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Q @ Freq:2000 @ 100MHz
Size / Dimension:0.120" Dia (3.05mm)
Height - Seated (Max):0.460" (11.68mm)
Operating Temperature:-65°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Features:Non-Magnetic
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
GFN36031
GFN36031
CAP TRIMMER 1-36PF 750V SMD
AT 27283+CAP
AT 27283+CAP
CAP TRIMMER 0.4-2.5PF 500V SMD
GSG901
GSG901
CAP TRIMMER 0.6-14PF 750V
NMA1J12HVS
NMA1J12HVS
CAP TRIMMER 0.6-12PF 500V SMD