GUV1R250
Manufacturer
Sprague Goodman
VIGOR # :
Description
CAP TRIMMER 0.3-1.2PF 500V TH
Catalog
Trimmers, Variable Capacitors
DataSheet
GUV1R250 PDF
Type Description
Series:PISTONCAP®
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance Range:0.3 ~ 1.2pF
Adjustment Type:Top
Voltage - Rated:500 V
Dielectric Material:Sapphire
Q @ Freq:4000 @ 250MHz
Size / Dimension:0.075" Dia (1.90mm)
Height - Seated (Max):0.230" (5.80mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Features:General Purpose
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
5451
CAP TRIMMER 1-16PF 250V TH