GWC8R000
Manufacturer
Sprague Goodman
VIGOR # :
Description
CAP TRIMMER 0.8-8PF 500V TH
Catalog
Trimmers, Variable Capacitors
DataSheet
GWC8R000 PDF
Type Description
Series:PISTONCAP®
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance Range:0.8 ~ 8pF
Adjustment Type:Side
Voltage - Rated:500 V
Dielectric Material:Sapphire
Q @ Freq:1000 @ 250MHz
Size / Dimension:0.118" Dia (3.00mm)
Height - Seated (Max):0.470" (12.00mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C