GEP90000
Manufacturer
Sprague Goodman
VIGOR # :
Description
CAP TRIMMER 1-90PF 750V TH
Catalog
Trimmers, Variable Capacitors
DataSheet
GEP90000 PDF
Type Description
Series:PISTONCAP®
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance Range:1 ~ 90pF
Adjustment Type:Top
Voltage - Rated:750 V
Dielectric Material:Glass
Q @ Freq:250 @ 20MHz
Size / Dimension:0.312" Dia (7.92mm)
Height - Seated (Max):1.672" (42.47mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C