GGC4R500
Manufacturer
Sprague Goodman
VIGOR # :
Description
CAP TRIMMER 0.8-4.5PF 750V TH
Catalog
Trimmers, Variable Capacitors
DataSheet
GGC4R500 PDF
Type Description
Series:PISTONCAP®
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance Range:0.8 ~ 4.5pF
Adjustment Type:Side
Voltage - Rated:750 V
Dielectric Material:Glass
Q @ Freq:500 @ 20MHz
Size / Dimension:0.312" Dia (7.92mm)
Height - Seated (Max):0.312" (7.92mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C