GDT20026
Manufacturer
Sprague Goodman
VIGOR # :
Description
CAP TRIMMER 1.5-20PF 250V TH
Catalog
Trimmers, Variable Capacitors
DataSheet
GDT20026 PDF
Type Description
Series:PISTONCAP®
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance Range:1.5 ~ 20pF
Adjustment Type:Top
Voltage - Rated:250 V
Dielectric Material:Glass
Q @ Freq:800 @ 20MHz
Size / Dimension:0.311" Dia (7.90mm)
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C