500BXC33MEFCGC18X25
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
915140
Description
CAP ALUM 33UF 20% 500V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
500BXC33MEFCGC18X25 PDF
Type Description
Series:BXC
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:33 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:500 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:280 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:700 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)