35YXJ100MTA6.3X11
VIGOR # :
915438
Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
DataSheet
35YXJ100MTA6.3X11 PDF
Type Description
Series:YXJ
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:280 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:400 mA @ 100 kHz
Impedance:220 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)