16MH733MEFCTZ6.3X7
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
915493
Description
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
16MH733MEFCTZ6.3X7 PDF
Type Description
Series:MH7
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:33 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:60 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:90 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)