25USC15000MEFCSN22X45
VIGOR # :
915508
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP
DataSheet
25USC15000MEFCSN22X45 PDF
Type Description
Series:USC
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:15000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:4.08 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.692 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.850" (47.00mm)