10SEV1000M12.5X13.5
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
915523
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
10SEV1000M12.5X13.5 PDF
Type Description
Series:SEV
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:710 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:852 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size:0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)