25JXF2200MEFC12.5X25
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
915635
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V T/H
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
25JXF2200MEFC12.5X25 PDF
Type Description
Series:JXF
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.519 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:30 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)