100ZLJ560M18X31.5
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
915678
Description
CAP ALUM 560UF 20% 100V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
100ZLJ560M18X31.5 PDF
Type Description
Series:ZLJ
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:560 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.573 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.86 A @ 100 kHz
Impedance:30 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.319" (33.50mm)