ALC70D391CD350
VIGOR # :
915679
Description
CAP ALUM 390UF 20% 350V RADIAL
DataSheet
ALC70D391CD350 PDF
Part Status:Active
Capacitance:390 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):356mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:13000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.94 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.94 A @ 10 kHz
Impedance:184 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)