200CFX47MEFCG412.5X20
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
915733
Description
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
200CFX47MEFCG412.5X20 PDF
Type Description
Series:CFX
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:330 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:660 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)