400USG330MEFC22X50
VIGOR # :
915800
Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
DataSheet
400USG330MEFC22X50 PDF
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.66 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)