420QXW15MEFR8X25
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
915808
Description
CAP ALUM 15UF 20% 420V T/H
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
420QXW15MEFR8X25 PDF
Type Description
Series:QXW
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:15 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:420 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:120 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:180 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)