35USG27000MEFCSN35X45
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
915812
Description
CAP ALUM 27000UF 20% 35V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
35USG27000MEFCSN35X45 PDF
Type Description
Series:USG
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:27000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:6.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:7.935 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.850" (47.00mm)