6.3TLV4700M16X16.5
VIGOR # :
915929
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V SMD
DataSheet
6.3TLV4700M16X16.5 PDF
Type Description
Series:TLV
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:4700 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:1.08 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.8 A @ 100 kHz
Impedance:45 mOhms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.669" (17.00mm)
Surface Mount Land Size:0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)