420KXW27MEFC10X35
VIGOR # :
915939
Description
CAP ALUM 27UF 20% 420V RADIAL
DataSheet
420KXW27MEFC10X35 PDF
Type Description
Series:KXW
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:27 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:420 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:230 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:345 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)