16YXH3900MEFC16X25
VIGOR # :
915947
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL
DataSheet
16YXH3900MEFC16X25 PDF
Type Description
Series:YXH
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:3900 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.051 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.93 A @ 100 kHz
Impedance:21 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
EEU-FK1E271B
EEU-FK1E271B
CAP ALUM 270UF 20% 25V RADIAL TH
250WXA22MEFCG412.5X16
250WXA22MEFCG412.5X16
CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
16YXH3900MEFC16X25
16YXH3900MEFC16X25
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL
4055B
4055B
FUNCTION GENERATOR 50MHZ SWEEP