16YXG820MEFCG412.5X16
VIGOR # :
915979
Description
CAP ALUM 820UF 20% 16V RADIAL
DataSheet
16YXG820MEFCG412.5X16 PDF
Type Description
Series:YXG
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:820 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.689" (17.50mm)