500BXC22MEFCGC18X20
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
915980
Description
CAP ALUM 22UF 20% 500V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
500BXC22MEFCGC18X20 PDF
Type Description
Series:BXC
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:22 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:500 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:224 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:560 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)